Nyáron sokan vásárolnak lelkesen teraszukra vagy erkélyükre növényeket, melyekkel a tél eljöttével nemigen tudnak mit kezdeni. Ebben szeretnénk egy kis segítséget nyújtani, a legnépszerűbb évelő növények teleltetésével kapcsolatos útmutatónkkal.
A legtöbb szóban forgó növény déli származású, így a nálunk szokásos téli hideget nem viseli el.
A legmutatósabb dézsás terasznövények többsége, így a leánder, a sétányrózsa, a bougainvillea, az angyaltrombita, a murvafürt a mi éghajlatunkon egynyáriként viselkedik, ezért ezeket a fagyok előtt mindenképpen zárt helyre kell vinni.
Mínusz 5 fokig „télálló” a leander, a fukszia, a datolyapálma és a hortenzia.
A –rövid ideig- mínusz 10 fokot elviselő növények pedig a bambuszok, a puszpáng, a rozmaring és a babér.
Betelelés előtt a tövekről szedjük le az elhalt leveleket és elnyílt virágokat. A növények tövét szükség esetén mulccsal fedjük be, ez megvédi az átfagyástól és kis mértékben a kiszáradástól is.
Tévhit, hogy egész télen nem kell locsolni a teleltetett növényeket: ha földlabdájuk kiszárad, nem fognak tavasszal életre kelni. Az örökzöldeket fagymentes napokon feltétlenül öntözzük, mert lombjuk napos időben erőteljesen párologtat, így a nedvességet pótolni kell.
Gyakori hiba azonban a túlöntözés is, ebben az esetben a talajrögök közötti hézagokat víz tölti ki, a gyökerek nem jutnak levegőhöz. A növény ilyenkor egyébként is csak igen kevés vizet vesz fel, aminek következtében a gyökerek elkorhadnak, elpusztulnak.
Manapság már egyre több kertészetben van lehetőség bérteleltetésre, így ha igazán gondoskodni szeretne növényeiről, nyugodtan bízza őket szakemberekre!
Utolsó kommentek